55" Samsung QE55S85H
Benefits of Pre-Orders:
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology OLED
Other screen features HDR
Screen surface Anti-Glare
Operating system
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian
Model year
Model year 2026
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
TV functions
Multimedia features PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV, Voice control
Gaming features GAME MODE, AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth
WiFi standards WiFi 6E
Audio-video connectors HDMI s eARC
Total number of HDMI ports 4 ×
Number of HDMI 2.1 ports 4 ×
Data and system connectors USB, CI+
Total number of USB ports 2 ×
Dimensions and weight
TV width 122.57 cm
TV height 70.56 cm
TV depth 3.39 cm
TV weight 13 kg
Height without stand 70.56 cm
Depth without stand 3.39 cm
Base width / leg spacing 89.69 cm
Package width 138.3 cm
Package height 83.2 cm
Box depth 14.7 cm
Package weight 17.8 kg
VESA mounting 300×200
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats DTS Digital Surround, Dolby Atmos
Other audio features Motion-tracking sound, Automatic volume control
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Package contents Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 265 W
Typical power consumption 75 W
Code:  WR173k7
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung QE55S85H
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung QE55S85H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55S85H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55S85H