55" Samsung QE55S90H
Benefits of Pre-Orders:
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology OLED
Backlight Direct
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian
Model year
Model year 2026
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
TV functions
Multimedia features PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV, Voice control
Gaming features GAME MODE, AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth
WiFi standards WiFi 6E
Audio-video connectors HDMI s eARC
Total number of HDMI ports 4 ×
Number of HDMI 2.1 ports 4 ×
Data and system connectors USB, CI+
Total number of USB ports 2 ×
Dimensions and weight
TV width 122.54 cm
TV height 70.86 cm
TV depth 3.99 cm
TV weight 14.6 kg
Height without stand 70.86 cm
Depth without stand 3.99 cm
Base width / leg spacing 36.6 cm
Package width 138.5 cm
Package height 83.2 cm
Box depth 15.3 cm
Package weight 21.4 kg
VESA mounting 300×200
Colour
Colour Black, Silver
Audio
Speaker performance 40 W
Audio formats DTS Digital Surround, Dolby Atmos
Other audio features Motion-tracking sound, Automatic volume control
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Package contents Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 380 W
Typical power consumption 76 W
Code:  WR173k9
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung QE55S90H
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung QE55S90H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55S90H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55S90H