55" Samsung QE55S95H
Benefits of Pre-Orders:
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology OLED
Backlight Direct
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian
Model year
Model year 2026
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
TV functions
Multimedia features PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV, Voice control
Gaming features GAME MODE, AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth
WiFi standards WiFi 6E
Audio-video connectors HDMI s eARC
Total number of HDMI ports 4 ×
Number of HDMI 2.1 ports 4 ×
Data and system connectors USB, CI+
Total number of USB ports 4 ×
Dimensions and weight
TV width 122.46 cm
TV height 70.63 cm
TV depth 1.1 cm
TV weight 13.8 kg
Height without stand 70.63 cm
Depth without stand 1.1 cm
Base width / leg spacing 36 cm
Package width 143.2 cm
Package height 81.8 cm
Box depth 16.5 cm
Package weight 33.1 kg
VESA mounting 400×300
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 70 W
Audio formats DTS Digital Surround, Dolby Atmos
Other audio features Motion-tracking sound, Automatic volume control
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Package contents One Connect box, Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 400 W
Typical power consumption 84 W
Code:  WR173k11
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung QE55S95H
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung QE55S95H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55S95H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55S95H