Basilur
We can deliver Basilur products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?
Continue
All from 239
BASILUR gift Pink Tea Assorted 40 gastro bags
Discounted -8 %
8.89 €
9.70 €
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green, bags, tea set, Sri Lankan, weight 60 g, composition of hibiscus - 0.74 €/pcs - from 148.17 €/1 kg
BASILUR Fruit Strawberry & Raspberry paper 100 g
6.59 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - fruity, sprinkled, tea blend, Sri Lankan, weight 100 g, composition apple, Strawberry, papaya and cherry - 0.55 €/pcs - from 65.90 €/1 kg
BASILUR White Tea Peach Rose cover 20 × 1,5 g
Discounted -19 %
4.60 €
5.69 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - white, tea bags, tea blend, Sri Lankan, weight 30 g - 0.38 €/pcs - from 153.33 €/1 kg
BASILUR White Tea Mango Orange 20 × 1,5 g
Discounted -13 %
4.60 €
5.29 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - white, bags, tea blend, Sri Lankan, weight 30 g, composition orange and mango - 0.38 €/pcs - from 153.33 €/1 kg
BASILUR Gin & Tonic Tea Blue Book Assorted Tin 32 × 1,5 g
Discounted -14 %
14.39 €
16.90 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green, bags, tea set, Sri Lankan, Weight 48 g, composition lemongrass, hibiscus, butterfly flower and juniper - 2.40 €/pcs - from 299.79 €/1 kg
BASILUR Specialty Assort 60 bags, paper cassette
Discounted -21 %
9.29 €
11.90 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, bags, tea set, Sri Lankan, weight 115 g - 0.15 €/pcs - from 80.78 €/1 kg
BASILUR White Tea Book Assorted 32 × 1,5 g, tin
13.60 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - white, bags, tea set, Sri Lankan, weight 64 g, strawberry composition, orange, roses, vanilla and mango - 0.43 €/pcs - from 212.50 €/1 kg
BASILUR Island of Tea green wrapper 25 × 1,5 g
3.89 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - green, bags, Sri Lankan, weight 38 g - 0.32 €/pcs - from 102.37 €/1 kg
BASILUR Orient Assorted 60 bags, paper cassette
Discounted -21 %
9.40 €
11.90 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Ingredients: Golden Crescent, Ingredients: black tea Magic Nights, Ingredients: black tea, strawberry, apricot, pineapple, papaya aroma Moroccan Mint, Ingredients: green tea,...
BASILUR Fruit Infusions Assorted 60 bags, wrapper
Discounted -7 %
10.09 €
10.90 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Mix of fruit teas, flavoured, portioned 60x1,8g; Ingredients: Forest Fruits - apple, elderberry, strawberry, raspberry, hibiscus, rosehip, creamy and vanilla aroma Orange...
BASILUR Floral Magic Sweet Sakura sheet 75g
7.39 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 1.23 €/pcs - from 85.93 €/1 kg
BASILUR Sweet Orchard Red Apple & Yuzu paper 75g
6.59 €
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 1.10 €/pcs - from 80.37 €/1 kg
BASILUR Cold Brew Strawberry Cucumber & Mint 20 × 2 g
4.30 €
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - fruity, bags, tea blend, Sri Lankan, weight 40 g, composition hibiscus and mint - 0.36 €/pcs - from 107.50 €/1 kg
BASILUR White Tea Forest Fruit 20 × 1,5 g
Discounted -6 %
4.60 €
4.90 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - white, tea bags, tea blend, Sri Lankan, weight 30 g - 0.38 €/pcs - from 153.33 €/1 kg
BASILUR White Tea Strawberry Vanilla 20 × 1,5 g
Discounted -19 %
4.60 €
5.69 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - white, sprinkled, tea blend, Sri Lankan, weight 30 g, composition strawberry and vanilla - 0.38 €/pcs - from 153.33 €/1 kg
BASILUR Premium Ceylon green unshelled 100 × 2 g
7.39 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - green, bags, single species, Sri Lankan, weight 200 g - 0.62 €/pcs - from 36.95 €/1 kg
BASILUR Fruit Strawberry & Raspberry cover 25 × 1,8 g
4.19 €
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - fruity, bags, tea blend, Sri Lankan, weight 45 g, composition basil, hibiscus, orange and rosehip - 0.35 €/pcs - from 93.11 €/1 kg
BASILUR Without Hibiscus Lemon & Lime 20 × 1,8 g, cover
Discounted -7 %
3.79 €
4.09 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - fruity, bags, tea set, Sri Lankan, weight 36 g, composition lemon, apple, stevia and rosehip - 0.19 €/pcs - from 105.28 €/1 kg
Basilur 2in1 Captains Gampola 30 g & 70 g sheet
Discounted -7 %
10.09 €
10.90 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, tea blend, weight 100 g - 100.90 €/1 kg
BASILUR Without Hibiscus Assorted 40 × 1,8 g, cover
Discounted -10 %
9.79 €
10.90 €
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - fruity, bags, tea set, Sri Lankan, weight 72 g, composition lemon, hibiscus, Strawberry, orange, stevia and rosehip - 0.24 €/pcs - from 135.97 €/1 kg
BASILUR Music Concert Christmas sheet 100g
from
9.77 €
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black tea flavoured with flavouring plant parts (pieces of fruit), sprinkled, composition: black FBOP tea, cornflower 0,25%, blue malva 0,25%, pineapple 2%, ginger 1,5%,...
Basilur Tea Exports (Pvt) Ltd Speciality Earl Grey 25 × 2 g unshelled
3.49 €
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.15 €/pcs - from 58.17 €/1 kg
BASILUR Floral Magic Blooming Hour sheet 75g
7.39 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 1.23 €/pcs - from 85.93 €/1 kg
BASILUR Sweet Orchard Orange & Orange Blossom paper 75g
6.59 €
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 1.10 €/pcs - from 80.37 €/1 kg