Basilur
We can deliver Basilur products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?
Continue
All from 239
BASILUR Premium English Breakfast unshelled 100 × 2 g
7.30 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, bags, single species, Sri Lankan, weight 200 g - 0.61 €/pcs - from 36.50 €/1 kg
BASILUR European Breakfast Tea Book Assorted tin 32 × 2 g
Discounted -10 %
12.40 €
13.90 €
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Black, bags, tea set, Sri Lankan, weight 64 g, composition bergamot, Chocolate and roses - 2.07 €/pcs - from 193.75 €/1 kg
BASILUR Floral Harmony Cherry Blossoms paper 75 g
6.59 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green, sprinkled, single-species, Sri Lankan, weight 75 g, composition of rose - 1.10 €/pcs - from 87.87 €/1 kg
Basilur Tea Book III. Green 100 g tin
12.49 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - gift tin packaging with quality Ceylon green loose tea flavoured with strawberry and cranberry - with aromas of fruit, vanilla and cream. - 124.90 €/1 kg
BASILUR Festive Tea Magical Moments 75 g, tin
10.60 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Black, sprinkled, tea blend, Sri Lankan, weight 75 g, composition cranberry and cornflower - 141.33 €/1 kg
Basilur Gallery Evergreen Forest 100 g sheet
Discounted -7 %
8.99 €
9.70 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - green, tea blend, weight 100 g - 89.90 €/1 kg
BASILUR Fruit Infusions Assorted Vol. II cover 40 gastro sachets
9.40 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - fruity, bags, tea set, Sri Lankan, weight 80 g, composition lemon and mango - 0.78 €/pcs - from 117.50 €/1 kg
BASILUR Fruit Infusions Assorted Vol. III cover 40 gastro sachets
9.40 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - fruity, bags, tea set, Sri Lankan, weight 80 g, composition cranberry and raspberry - 0.78 €/pcs - from 117.50 €/1 kg
BASILUR Winter Berries Assorted 60 sachets, cover
Discounted -15 %
10 €
11.90 €
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Black, bags, tea set, Sri Lankan, weight 120 g, composition cranberry, raspberry, sea buckthorn and currants - 0.17 €/pcs - from 83.33 €/1 kg
Basilur Christmas Spice Chai Assorted 40 × 2 g
Discounted -13 %
9.40 €
10.90 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, tea blend, weight 80 g - 117.50 €/1 kg
BASILUR Winter Night´s Dream North Lights 100 g, tin
Discounted -12 %
11.29 €
12.90 €
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green, sprinkled, tea blend, Sri Lankan, weight 100 g, composition strawberry and rose - 112.90 €/1 kg
BASILUR Cold Brew Assorted paper 60 × 2 g
Discounted -7 %
11.39 €
12.29 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 1.90 €/pcs - from 94.92 €/1 kg
BASILUR Vintage Blossoms Book Assorted sheet 32 × 1,5 g
Discounted -8 %
13.60 €
14.90 €
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - green and black, bags, tea set, Sri Lankan, weight 64 g, composition chamomile, turmeric and rose - 2.27 €/pcs - from 212.50 €/1 kg
BASILUR Floral Harmony Lavender Berry paper 75 g
6.59 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green, sprinkled, tea blend, Sri Lankan, weight 75 g, composition lavender and currant - 1.10 €/pcs - from 87.87 €/1 kg
BASILUR Cold Brew Assorted cover 40 × 2 g
Discounted -27 %
9.40 €
12.90 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - fruity, bags, tea set, Sri Lankan, weight 80 g, composition pomegranate, hibiscus, Mint, orange, rosehip and mango - 0.78 €/pcs - from 117.50 €/1 kg
BASILUR Floral Harmony Velvet Peach paper 75 g
6.59 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green, sprinkled, tea blend, Sri Lankan, weight 75 g, composition orange and apricot - 1.10 €/pcs - from 87.87 €/1 kg
BASILUR Festival Candle Green Edition Tin 75g + Tea Light 11g
New arrival
11.39 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.19 €/pcs - from 151.87 €/1 kg
BASILUR Winter Forest Winter White Tin 75g
New arrival
10.99 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.18 €/pcs - from 146.53 €/1 kg
BASILUR Festival Candle Red Edition Tin 75g + Tea Light Candle 11g
New arrival
11.39 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.19 €/pcs - from 151.87 €/1 kg
BASILUR Winter Forest Crimson Red Tin 75g
New arrival
10.99 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.18 €/pcs - from 146.53 €/1 kg
BASILUR Advent Calendar Large Cover 24 Tea Bags
New arrival
9.40 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.16 €/pcs - from 223.81 €/1 kg
BASILUR Santa's Workshop Christmas Day Tin 75g
New arrival
12.19 €
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.20 €/pcs - from 162.53 €/1 kg
BASILUR Santa's Workshop Santa's Holiday Tin 75g
New arrival
12.19 €
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.20 €/pcs - from 162.53 €/1 kg
BASILUR Around The World Christmas in Prague Red Tin 75g
New arrival
9.79 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.16 €/pcs - from 130.53 €/1 kg