D-Link DGS-1100-24PV2
Specifications
Type
Switch type SMART
Design Rack
Use Home, Company
Functions
Functions PoE
Switching layer L2
Functions for camera systems Priority mode, Isolation mode
Ports
RJ-45 24 ×
10/100/1000Base-T 24
LAN port transmission speed
Number of LAN ports with 1 Gbit speed 24
PoE properties
PoE standard 802.3af (PoE), 802.3at (PoE+)
Performance 100 W
Maximum output power per port 30 W
Number of PoE ports 12 ×
Routing
Routing Static routing
Features
Power Supply From the network, PoE
Maximum number of VLANs 128 ×
Features IPv6 Ready
Speed
Switching capacity 32 Gb/s
Packet capacity (64B packets, in million of packets) 4.1 Mpps
Dimensions
Width 280 mm
Height 44 mm
Depth 230 mm
Material
Body material Metal
Operating temperature
Minimum operating temperature -5 °C
Maximum operating temperature 50 °C