Basilur
We can deliver Basilur products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?
Continue
All from 239
BASILUR Vintage Christmas Tree 85 g, paper
5.50 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green, sprinkled, tea blend, Sri Lankan, weight 85 g, composition of the cornflower, apple, passion fruit and mango - 64.71 €/1 kg
BASILUR Christmas Fruit Assorted 20 × 1,8 g, cover
4.69 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - fruity, bags, tea set, Sri Lankan, weight 36 g, composition lemon, cloves, hibiscus, apple, orange, cinnamon, stevia and rosehip - 0.23 €/pcs - from 130.28 €/1 kg
BASILUR Fruit Forest Fruit wrapper 25 × 1,8 g
4.30 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - fruity, bags, tea blend, Sri Lankan, weight 45 g, composition pomegranate, hibiscus, orange and rosehip - 0.36 €/pcs - from 95.56 €/1 kg
BASILUR Premium Earl grey unshelled 100 × 2 g
7.49 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Black, bags, single-species, Sri Lankan, weight 200 g, composition bergamot - 37.45 €/1 kg
BASILUR gift Blue Tea Assorted pack of 40 gastro bags
9.29 €
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green, bags, tea set, Sri Lankan, weight 60 g, composition lavender and butterfly flower - 0.77 €/pcs - from 154.83 €/1 kg
BASILUR Bouquet Jasmin 100 g, paper
5.09 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green, sprinkled, tea blend, Sri Lankan, weight 100 g, composition jasmine - 50.90 €/1 kg
Basilur Book Assort 32 No.1 16 × 1,5 g, 16 × 2 g sheet
Discounted -10 %
12.49 €
13.90 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - green and black, tea blend, weight 56 g - 223.04 €/1 kg
BASILUR Christmas Fruit Cherry Almond 20 × 1,8 g, cover
4.30 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - fruity, bags, tea set, Sri Lankan, weight 36 g, composition lemon, orange, stevia and rosehip - 0.22 €/pcs - from 119.44 €/1 kg
BASILUR White Tea Peach Rose paper 100 g
Discounted -6 %
6.19 €
6.59 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - white, sprinkled, tea blend, Sri Lankan, weight 100 g, composition calendula, Rose and Apricot - 0.52 €/pcs - from 61.90 €/1 kg
Basilur Personal Fruit Shop 100 g paper
5.89 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, tea blend, weight 100 g - 58.90 €/1 kg
Basilur Specialty Earl Grey 100 g tin
Discounted -6 %
10.19 €
10.90 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, tea blend, weight 100 g - 101.90 €/1 kg
BASILUR Specialty English Breakfast paper 100 g
Discounted -6 %
5.80 €
6.19 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, loose, single varietal, Sri Lankan, weight 100 g - 0.48 €/pcs - from 58 €/1 kg
Basilur Merry Berry Assorted Vol. II 20 × 2 g, 10 × 1.5 g, 10 × 1.8 g
Discounted -13 %
9.40 €
10.90 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - green, black and fruit, tea blend, weight 73 g - 128.77 €/1 kg
BASILUR White Tea Assorted 40 sachets, packed
Discounted -11 %
10.49 €
11.90 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - white, bags, tea set, Sri Lankan, weight 60 g - 0.26 €/pcs - from 174.83 €/1 kg
Basilur Book Vintage Pyramid 5 × 2 g small tin
Discounted -6 %
7 €
7.49 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, tea blend, weight 10 g - 700 €/1 kg
BASILUR Four Seasons Summer Tea 25 × 1,5 g
Discounted -7 %
3.89 €
4.19 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - green, bags, single species, Sri Lankan, weight 38 g - 0.32 €/pcs - from 102.37 €/1 kg
BASILUR Island of Tea Gold 25 × 2 g, cover
3.89 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, bags, tea set, Sri Lankan, weight 50 g - 0.16 €/pcs - from 77.80 €/1 kg
BASILUR Leaf of Ceylon Radella paper 100 g
Discounted -19 %
4.99 €
6.19 €
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - green, loose, single varietal, Sri Lankan, weight 100 g - 0.42 €/pcs - from 49.90 €/1 kg
BASILUR Bouquet Jasmine 25 × 1,5 g, cover
Discounted -22 %
3.79 €
4.90 €
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green, bags, tea set, Sri Lankan, weight 38 g, composition jasmine - 0.15 €/pcs - from 99.74 €/1 kg
BASILUR Merry Berry Assorted Vol. I 40 sachets, cover
Discounted -14 %
9.29 €
10.90 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Black, bags, tea set, Sri Lankan, weight 73 g, composition apple, Lavender, raspberry, orange, cinnamon, stevia, rosehip and vanilla - 0.23 €/pcs - from 127.26 €/1 kg
Basilur Garden Stone Chinese Sencha 50 g tin
Discounted -6 %
7 €
7.49 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - green, single-species, weight 50 g - 140 €/1 kg
BASILUR Serene Blooms Secret Bloom sheet 75 g
Discounted -7 %
6.59 €
7.09 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Black, sprinkled, tea blend, Sri Lankan, weight 75 g, composition lavender and calendula - 0.14 €/pcs - from 87.87 €/1 kg
BASILUR White Tea Strawberry Vanilla paper 100 g
Discounted -6 %
6.19 €
6.59 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - white, sprinkled, tea blend, Sri Lankan, weight 100 g, strawberry composition, Jasmine and Rose - 0.52 €/pcs - from 61.90 €/1 kg
Basilur Infinite Moments Winter Stars 75 g paper
4.69 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, tea blend, weight 75 g - 62.53 €/1 kg